Třídní noviny‎ > ‎

Na chvíli do Banátu

přidáno: 2. 11. 2012 3:30, autor: Neznámý uživatel
Dnes 2.listopadu 2012 jsme měli besedu o Banátu s pánem  Dokoupilem, který pracuje pro nadaci Člověk v tísni. Banát se nachází na hranicích Rumunska a Srbska, kde se nachází i české vesnice. 
Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Například... jaké tam jsou životní podmínky, jak tam lidé hospodaří.
Nadace Člověk v tísni pomohla před dvěma lety vystavět elektrické vedení a tento rok byl konečně zaveden i vodovod. Lidé v Banátu umí dobře mluvit česky a stále dodržují české tradice. Také pořádají folklorní festivaly, kterých se mohou účastnit i občané z ČR. 
Žijí tam spíše už jen starší občané, ti mladší "utíkají" sem do České republiky kvůli tomu, že v Banátu je bída a nemají tam pracovní příležitosti.
Beseda nás velice zaujala, někteří si uvědomili, že bychom si měli vážit toho, jak na tom jsme, protože v tak chudé zemi jsou životní podmínky mnohem horší, a přesto se tamější lidé umí radovat.
Chcete-li se podívat na fotografie zachycující přírodu a život v Banátu, můžete navštívit bělotínskou farní stodolu, ve které je momentálně nainstalována výstava fotografií Ivo Dokoupila. V půdních prostorách této stodoly bude v budoucnu muzeum předmětů, jež se dnes už nepoužívají.
ą
Neznámý uživatel,
2. 11. 2012 3:30
ą
Neznámý uživatel,
2. 11. 2012 3:30
Comments