MFP: Řešení slovních úloh pomocí rovnice

přidáno: 18. 3. 2013 4:54, autor: David Hawiger   [ aktualizováno 18. 3. 2013 6:33 ]

Vaším úkolem v celé třídě spočítat všechny úlohy. Pokud máte pracovat ve skupině, pak se bude jednat o dvojici či trojici.
Zadání najdete v učebnici Sbírka úloh z matematiky pro základní školu.

Úkoly můžete zpracovávat na samostatný list papíru, ale řešení budete převádět do elektronické podoby.

• Za správné výpočty:
    • u zadání 1 získá 2 body za správný výpočet všech příkladů; 1 bod za správný výpočet dvou příkladů.
    • u zadání 2 získá 1 bod každý žák za správný výpočet;
    • u zadání 3 získá celá třída 1 bod, pokud správně vyřeší všechny příklady;
    • u zadání 3 pak získá každý žák 1 bod, pokud správně vyřešil 2 příklady.
  • Za zpracování do tabulky:
    • 1 bod za pokus o sestavení alespoň dvou listů v tabulkovém editoru;
    • 2 body za správné sestavení tabulky u zadání 2;
    • 1 bod za správné nasdílení tabulky v Google Docs u zadání 3 a 1 bod za pokus o sestavení vzorců u všech úkolů v tom samém zadání.

Zadání:

1. Vyřešte 98/27. Přitom využijte tabulkového editoru pro nalezení správného řešení. Následně se pokuste samostatně řešit 98/28 a 98/29. Kontrolu opět proveďte pomocí tabulkového editoru (tyto úlohy řešte stále ve stejné tabulce, ale v samostatných listech).
    Tabulku pošlete mailem učiteli.
  2. Vyřešte 106/4. Potom pomocí tabulkového editoru vytvořte tabulku, která po zadání tří stran umí automaticky určit, zda se jedná o trojúhelník a případně zda je pravoúhlý. Přitom proměnné v tabulce označte jako Přepona, Odvěsna 1 a Odvěsna 2.
    Soubor s tabulkou pojmenujte svým jménem a pošlete mailem učiteli.
  3. Počítejte úlohy 106/1, 106/2, 107/5 a 107/6. Potom v Google Docs vytvořte jednu tabulku a převeďte tyto čtyři úlohy na každý list zvlášť. Pokud pracujete ve skupině, tabulku si vhodným způsobem nasdílejte.
    Nakonec nasdílejte tabulku i učiteli.

Poznámka: Průběžnou klasifikaci můžete sledovat v článku MFP v tomto školním roce.