MFP: Objem a povrch těles v praxi

přidáno: 16. 9. 2012 11:02, autor: David Hawiger
Deváťáci,
pro řešení níže popsaných problémů budete potřebovat metr (čím delší, tím lepší), ale k tomu vám přijdou zprávy do školního mailu. První vyučovací hodinu strávíme na školním hřišti.

Vaším úkolem bude v celé třídě spočítat všechny úlohy. Zároveň každá skupina musí spočítat nejméně 4 úlohy.

Všechny skupiny dostanou 0,5 bodu, pokud třída spočítá všechny úlohy správně (tedy celkem 3 body). Zbývající dva body získá skupina tehdy, pokud správně spočítá alespoň 3 úlohy. 1 bod pak skupina získá za 2 úlohy.

1. Na školním hřišti máte dřevěné dětské prolézačky. Dostali jste zakázku prolézačky ve spodní části obít kolem dokola a natřít. Za m2 lišt zaplatíte 87 Kč. Barva stojí 10 za m2. Práci budou dělat dva lidé od 8 hodin do 13 hodin. Hodinová odměna jednoho člověka je 200 Kč. Kolik budete škole fakturovat?
  2. U zadního vchodu do suterénu školy je betonová zídka. Kolik m3 bylo betonu použito. Beton se vyrábí z vody, cementu a písku? Kolik na zítku bylo potřeba těchto částí betonu, když se míchají v poměru 2 : 3 : 15?
  3. U hřiště je barel s vodou. Z něj jste si udělali jednoduchý zavlažovací systém, když jste si navrtali na dno díru. Přitom jste zjistili, že touto dírou vyteče 1, 4 litru za minutu. Barel naplníte vodou a spustíte zavlažování. Pak odejdete dělat jinou práci. Za jak dlouho se musíte vrátit, abyste přišli právě v momentě, kdy z barelu vyteče poslední kapka?
  4. Na školním hřišti máte dětské houpačky. Danou konstrukci chcete využít pro vybudování dětského stanu. Kolik plátna na stan budete potřebovat?
  5. Na některých částech školního hřiště využíváte antuku. Vaším úkolem je zajistit výměnu staré antuky za novou. Antuku budete dovážet z Hranic. Nová antuka bude nasypána do výšky 15 cm. Kolikrát pojedete do Hranic pro antuku, když jste si půjčili nákladní auto, které uveze 6 kubíků antuky.
  6. Na školním hřišti máte dva páry branek. Na všechny branky máte pořídit novou síť. Kolik m2 budete potřebovat?