Třídní noviny‎ > ‎

MFP: Jednotky datové kapacity

přidáno: 8. 10. 2012 0:56, autor: David Hawiger   [ aktualizováno 16. 10. 2012 8:44 ]
Deváťáci, 
V rámci této sady tentokráte zamíříme do počítačové učebny. Přitom budete řešit případy z digitálního světa, který se řídí základní jednotkou bit.

Základní pokyny a hodnocení

Vaším úkolem v celé třídě spočítat všechny úlohy. Tentokrát však budete pracovat ve dvojici či trojici, přičemž trojice musí spočítat všechny příklady, dvojice může jeden vynechat.

Všechny skupiny dostanou 2 body, pokud třída spočítá všechny úlohy správně a 1 bod, pokud celá třída spočítá alespoň 3 úlohy správně. Zbývající tři body získá skupina následovně:
  • 3 body, pokud skupina spočítá tři a více úloh správně;
  • 2 body, pokud spočítá dvě úlohy;
  • 1 bod, pokud spočítá alespoň jednu úlohu správně.
Zároveň žák musí prokazatelně počítat dva příklady (i když v nich udělá chyby).

Zadání

Nejprve si na internetu najděte převodní vztahy mezi bitem a Bajtem. Převody v rámci jedné jednotky pak řešte v souladu s pravidly SI.
  1. Kolik DVD nahrajete na pevný disk o velikosti 1 TB?
  2. Vytvořili jste dokument o velikosti 1,46 MB. Ten jste následně "zabalili" na 657 kB. U kolik procent se zabalením zmenšila velikost nezabaleného souboru?
  3. Fotka z digitálního fóťáku má velikost 1600 x 1200 bodů. Jeden bod přitom zabírá 24 bitů. Kolik bajtů zabírá tento obrázek na SD kartě ve foťáku?
  4. Stahujete s internetu video o velikosti 2 GB. Přenosová rychlost je 4 Mb za sekundu. Jak dlouho potrvá stahování?
  5. V digitálním foťáku máte SD kartu 1 GB. Při focení vám nahlásí, že kapacita je zaplněna z 95%. Fotky hromadně převedete ve formátu JPG, který zmenší všechny fotky o 25%. Vejdou se takové fotky na jedno CD?
Comments